Piano, String, Woodwind Voice – International Competition

Saturday, October 26, 2019

Location Bethesda Presbyterian Church, 7611 Clarendon Road, Bethesda, MD 20814

For all Elementary, Middle, and High School students.

  • Peewee division (K- 5th): Two contrasting pieces no more than 5 minutes
  • Junior division (6 to 8th): Two contrasting pieces no more than 8 minutes
  • Senior division (9 to 12th): Two contrasting pieces no more than 10 minutes
  • The Winners’ concert will be on Sunday, November 17th and selected winner will be performing at the AAMS concert, Millennium Stage and/or REACH, Kennedy Center.

There will be a small scholarship for the first place winners.

* The application deadline is Saturday, October 12, 2019.   Upon receipt of the application, we will contact you to arrange the audition time through E-Mail.

* You may print out the application form from our web: www.aamsopera.com

  • A copy of your current resume and a short biography
  • 2 current school photos or two passport photos.(Except last year’s competitors)
  • $40 application fee (non-refundable) payable to AAMS

Information: www.aamsopera.com or write to: webmaster@aamsopera.com

Bethesda Summer Music Festival

Combination of Master Classes, Music Coaching, Performances, and Opportunity to hone one’s craft with amazingly gifted practitioners and teachers.

Master Class Professors

  • Patricia Miller (GMU) for Art Songs, Opera, and Musical Theater
  • Ron Gretz ( Annapolis Opera), for Mock Audition and Competition process
  • Leah Hawkins (WNO YAP & MET), How to audition for the Young Artist Programs
  • Javier Array (Metropolitan Opera), Interpretation and Improvisation
  • Jan Fox (Four Time Emmy Winner), How to Speak on Stage??
  • Kyle Pfortmiller ( Metropolitan Opera), for Opera and Musical Theater
  • Robert Ainsley (Director, Washington National Opera Domingo-Cafrtiz Young Artist Program)

Location: Bethesda Presbyterian Church, The corner of Clarendon Road and Wilson Lane, one block from Old Georgetown Road)

Performances throughout the Summer

Daily Master Classes
Monday, June 17 to Friday, June 22, 3:00 pm to 5:00 pm

Art Songs Recital
Saturday, June 22 at 5:00 PM

Opera to Pop Concert
Saturday, June 22 at 7:30 PM

Andrew Llyod Webber –Musical Marathon
Friday, June 28 at 7:30 PM

W.A. Mozart’s Die Zauberflöte (The Magic Flute)
Saturday, June 29 at 2:30 PM & 7:30 PM

Production Team

Nonna Kaler-Slutsky: Conductor, Lee Kimball: Stage Director
Steve Bertino and Mijail Tumanov: Music Director
Amy Keesun Kwon: Music Coach, Li-ping Hsiao: Production Manager
Mira Yang: Artistic Director

For more Information: Write to: webmaster@aamsopera.com,

https://www.facebook.com/bethesdasummermusicfestival

Application (click here)

Email: webmaster@aamsopera.com or mirayang@aamsopera.com,

Web: www.aamsopera.com

Summer Musical Training – Bethesda, MD

This program offers private coaches, diction, and interpretation, improvisation, and singing with body movement, dance and master classes.  The program also offers opera & musical theatre scenes, Opera to Pop Concert, Art Songs Recital,
Marathon of Andrew Lloyd Webber musicals and main production of The Magic Flute. All roles will be double cast.

When:         June 17 through June 29, 2019

Where:        Bethesda, MD

Who:           Young Professionals, College, Qualified High school singers, and children.

Applicants must submit a MP3/Mp4 or attend live auditions on Saturday, March 9 in Bethesda, MD.

Cost:           Application fee: $40.  Program cost: $1,000 (Minor roles $800).  Participating Children: $400

Tuition not refundable after 4/1/19

Application (click here)

Aid:            The scholarship and aid available

Deadline:     Application must received by 3/31/19.  Early application encouraged to get a role assignment.

Contact:      Mira Yang, Artistic Director; webmaster@aamsopera.com,            

Key Professors and Training Team:

Mira Yang, Artistic Director

Advisory Board: Patricia Miller(GMU)
Stage Director: Lee Kimball (Opera Delaware)
Conductor: Nonna Kaler-Slutsky
Music Director: Steve Bertino, Misha Tumanov
Music Coaching: Amy Kwon

Master Class Professors:

  • Robert Ainsley (Director of Young Artist Program, Washington National Opera)
  • Javier Array (Metropolitan Opera)
  • Kyle Pfortmiller, (Metropolitan Opera for Opera and Musical Theater)
  • Ron Gretz (Annapolis Opera)
  • Patricia Miller (GMU)
  • Leah Hawkins (WNO YAP & Metropolitan Opera),

2018 AAMS Competition Winners

Strings:
Peewee Division:

     Ruiqi Yu ( Guzheng) – First Place
     Amy Xu (Violin) – Honorable Mention

Junior Division:
     Noah Pan Stier (Violin) – First Place
     Evan Bian (Violin) – Third Place
     Isis Pirrone (Violin) – Honorable Mention

Senior Division:
     Cassi Chen (Guzheng) – First Place
     Gloria Cai (Cello) – Second Place
     Jasper de Boor (Violin), Malva de Boor (Violin) – Third Place

     Daniel Hwang (Violin) – Honorable Mention

Woodwind:
Peewee Division:

     Emily Jia(Flute) – Honorable Mention

Junior Division:
     Kyle H. Cho (Oboe) – Second Place
     Devon Ke (Clarinet) – Third Place    

     Erica Seojin Baek (Flute), Christopher Chong (Clarinet), Daniel Yeum (Oboe) – Honorable Mention

Senior Division:
     Hannah Eusun Lee (Flute) – First Place
     Tsach Mackey (Clarinet) – Second Place
     Krystal Wu (Clarinet) – Third Place

     Prestan Park (Oboe), Julia Lee Yoon ( Flute) – Honorable Mention
Piano
Peewee Division:
     Davanee Li – First Place
     Cameron Hoang – Second Place
     Caroline Su – Third Place
     Caroline Fu, Ellin Kwak, Kevin Shen, Tristan Park – Honorable Mention

Junior Division:
     Oscar Paz-Suaznabar – First Place
     Kana Puttkammer, Tong Tong Ye – Second Place

Harrison Benford, Raelyn Hoang – Third Place
Arthur Ding, Michelle Dong, Sophia Go, Chance Hattrick, Clara Kim, Sean Li, Jessica Wang Brandon Yu- Honorable Mention

Senior Division:
     Thomas SeRoam Kim – First Place
     Allison Oh, Michelle Tang – Second Place
     James Bennett, Ethan Hsiao – Third Place
    Joanna Cheng, Andrew Hui, Leon Jia, Brian Kim, Victor Pan, Hannah Zhang – Honorable Mention

Voice
    Junior Division:

            Giorgia Dallasta – Second Place
            Sophia Sabatino – Third Place
            Pearl Kontatinis – Honorable Mention

    Senior Division:

          Laura Stanell – First Place
          Becca Lipshultz, Madison Riley – Second Place
          Kamila Adamczyk – Third Place
     Renee Victoria Gomez, Michaela Marin, Carly Passer, Sarah Long – Honorable Mention